Suština poetike – Broj 70

ISSN 2334-9417 (Online)

Reč urednika

Pripremajući ovaj broj Suštine poetike, tražio sam na internetu nekakve podatke i slučajno naiđoh na meni zanimljiv tekst. Reč je o sećanju na jednog blaženopočivšeg urednika veoma uglednog časopisa za književnost. (Nije ni mesto ni vreme da pominjem imena aktera niti naziv časopisa.) Jedan od aktera ispričao je anegdotu koja se desila u redakciji. Veoma poznati i priznati pesnik, u nekim prošlim vremenima proganjan od vlasti zbog svoje poezije, zamerio je glavnom uredniku što u časopisu objavljuje radove nepoznatih i nedovoljno afirmisanih autora. Urednik ga je dugo gledao, pa mu rekao (parafraziram): Slušaj ti (oslovio ga je prezimenom), i tebi je nekad, neko, prvi put objavio pesmu. Da li bi ti danas bio to što jesi, i da li bi postojao kao pesnik da ti nekad, neko, nije prvi put objavio pesmu?

Ostao sam dugo zamišljen nad te dve rečenice a u isti mah i srećan što, evo već osam godina, dajem šansu manje poznatim autorima, posebno mladim pesnicima. Jer, zaista, kako ući u svet književnog stvaralaštva ako vam niko ne dâ šansu da objavite to što pišete? Zato sam veoma ponosan što je Suština poetike prepoznatljiva po tome. Mnogim mladim piscima, i ne samo njima, ovaj časopis je bio odskočna daska za dalje bavljenje spisateljstvom. E sad, što mnogo njih posle odskoka zaborave na svoje početke, to govori o njima. Suština poetike i moja malenkost smo i dalje tu za one koji nas nisu zaboravili, ali i za nove, posebno mlade stvaraoce.

Verujem da poneka velika imena na Suštinu poetike gledaju očima pesnika s početka priče, da ovaj časopis ne smatraju vrednim za njihove pesme, priče, eseje, ali to nas neće zaustaviti u radu. Uostalom, za njih postoje časopisi u kojima niko osim njih i ne može objaviti svoje radove. Ni neafirmisani, ni manje afiirmisani, ni članovi najvećih i najznačajnijih književnih udruženja u Srbiji. Samo pojedini, međusobno proklamovani veliki pesnici i pisci. No, neću se njima baviti. Mada, kako jedan moj prijatelj reče: O ukusima se ne raspravlja, nije najsrećnije rečeno, jer ako ima ukusa ima i neukusa.

Suština poetike sigurno je podložna kritici, negativnoj ili pozitivnoj, i ja kao njen glavni urednik svestan toga spreman sam da ih sve prihvatim i preuzmem na sebe. No, ubeđen sam da radim pravu stvar, i za književnost i za stvaraoce.

Glavni urednik,
Anđelko Zablaćanski

sustina-poetike-logo-casopisa

U ovom broju

pdf Reč urednika

pdfHercegovački jav – Ratomir Mijanović

pdfMlade nade srpske poezije – Aleksandar Bošković

pdfJedna pesma – Sofija Damčević

pdfDve pesme – Tamara Slavić

pdfKad mladost stihuje – Milica Borovčanin

pdfPesnički krik – Filip Bulat

pdfTri pesme – Jelena Trajanovski Stanković

pdfČetiri pesme – Jelena Cvetković

pdfPet pesama – Gordan K. Čampar

pdfPoezija za decu – Ljubica Nestorov

pdfHaiku – Nevena Milosavljević

pdfSavremena ruska poezija – Irina Mihašina

pdfOsvrt – Ranko Pavlović

pdfPrikaz – Miomir Milinković

pdf

Nove knjige (sve tri)

Anđelko Zablaćanski – Pero, metafore, tinta
Momir Miodrag – Palatkovanje duše
Zorica Baburski – Kolimsko nebo)

pdfTri kratke priče – Aleksandra Vujisić

pdfBožja zapovest – Svetolik Stanković

pdfPodsećanje – Radoslav Bratić

pdfČetiri kratke priče – Snežana Marko-Musinov

pdfPriča iz zaumlja – Vesna Đukanović

pdfČudovište – Tanja Maletić

pdfRazmišljanja i aforizmi (Marko Pajić, Dinko Osmančević, Živko Prodanović)

Suština poetike 70

Suština poetike broj 70 – PDF